# GSID080A120B1A5
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** GSID080A120B1A5
- **Manufacturer:** SemiQ
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - IGBTs - Modules
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/gsid080a120b1a5
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/gsid080a120b1a5#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Configuration:** Single
- **Current:** 160 A
- **Input:** Standard
- **Input Capacitance (Cies) @ Vce:** 7 nF @ 25 V
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **NTC Thermistor:** Yes
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 150°C
- **Power:** 1710 W
- **Supplier Device Package:** Module
- **Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:** 2V @ 15V, 80A
- **Voltage:** 1200 V