# GSFQ1504
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** GSFQ1504
- **Manufacturer:** Good-Ark Semiconductor
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - FETs, MOSFETs - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/gsfq1504
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/gsfq1504#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/47/86/-G/4786-GSFQ6808DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 4A (Ta)
- **Drain to Source Voltage (Vdss):** 150 V
- **Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):** 10V
- **FET Type:** N-Channel
- **Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:** 23 nC @ 10 V
- **Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:** 1620 pF @ 80 V
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C (TJ)
- **Power Dissipation (Max):** 2W (Ta)
- **Rds On (Max) @ Id, Vgs:** 50mOhm @ 4A, 10V
- **Supplier Device Package:** 8-SOP
- **Technology:** MOSFET (Metal Oxide)
- **Vgs (Max):** ±20V
- **Vgs(th) (Max) @ Id:** 4V @ 250µA