# GSFP08150
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** GSFP08150
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/gsfp08150
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/gsfp08150#rfq
## Technical Specifications
- **Current:** 150A (Tc)
- **Drain to Source Voltage (Vdss):** 80 V
- **Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):** 10V
- **FET Type:** N-Channel
- **Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:** 100 nC @ 10 V
- **Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:** 6900 pF @ 40 V
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C (TJ)
- **Power Dissipation (Max):** 192W (Tc)
- **Rds On (Max) @ Id, Vgs:** 3.6mOhm @ 20A, 10V
- **Supplier Device Package:** 8-PPAK (5.1x5.71)
- **Technology:** MOSFET (Metal Oxide)
- **Vgs (Max):** ±20V
- **Vgs(th) (Max) @ Id:** 4V @ 250µA