# GSFP08130
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** GSFP08130
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/gsfp08130
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/gsfp08130#rfq
## Technical Specifications
- **Current:** 130A (Tc)
- **Drain to Source Voltage (Vdss):** 60 V
- **Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):** 10V
- **FET Type:** N-Channel
- **Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:** 143 nC @ 10 V
- **Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:** 8265 pF @ 40 V
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -50°C ~ 150°C (TJ)
- **Power Dissipation (Max):** 142W (Tc)
- **Rds On (Max) @ Id, Vgs:** 3.5mOhm @ 20A, 10V
- **Supplier Device Package:** 8-PPAK (5.1x5.71)
- **Technology:** MOSFET (Metal Oxide)
- **Vgs (Max):** +20V, -12V
- **Vgs(th) (Max) @ Id:** 4V @ 250µA