# GSFP06120
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** GSFP06120
- **Manufacturer:** Good-Ark Semiconductor
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - FETs, MOSFETs - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/gsfp06120
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/gsfp06120#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/47/86/-G/4786-GSFP6886DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 120A (Tc)
- **Drain to Source Voltage (Vdss):** 65 V
- **Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):** 4.5V, 10V
- **FET Type:** N-Channel
- **Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:** 78 nC @ 10 V
- **Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:** 3600 pF @ 30 V
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C (TJ)
- **Power Dissipation (Max):** 125W (Tc)
- **Rds On (Max) @ Id, Vgs:** 3.5mOhm @ 30A, 10V
- **Supplier Device Package:** 8-PPAK (5.1x5.71)
- **Technology:** MOSFET (Metal Oxide)
- **Vgs (Max):** ±20V
- **Vgs(th) (Max) @ Id:** 2.5V @ 250µA