# GSFL1003
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** GSFL1003
- **Manufacturer:** Good-Ark Semiconductor
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - FETs, MOSFETs - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/gsfl1003
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/gsfl1003#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/47/86/-P/4786-PZT2907ADKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 2A (Ta)
- **Drain to Source Voltage (Vdss):** 100 V
- **Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):** 4.5V, 10V
- **FET Type:** P-Channel
- **Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:** 30 nC @ 10 V
- **Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:** 2000 pF @ 50 V
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C (TJ)
- **Rds On (Max) @ Id, Vgs:** 200mOhm @ 2A, 10V
- **Supplier Device Package:** SOT-223
- **Technology:** MOSFET (Metal Oxide)
- **Vgs (Max):** ±20V
- **Vgs(th) (Max) @ Id:** 2.2V @ 250µA