# GSFK0300
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** GSFK0300
- **Manufacturer:** Good-Ark Semiconductor
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - FETs, MOSFETs - Arrays
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/gsfk0300
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/gsfk0300#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/47/86/-G/4786-GSBAV756DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Configuration:** 2 N-Channel
- **Current:** 800mA (Tc)
- **Drain to Source Voltage (Vdss):** 30V
- **FET Feature:** Standard
- **Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:** 5.2nC @ 4.5V
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C (TJ)
- **Supplier Device Package:** SC-88 (SC-70-6)
- **Technology:** MOSFET (Metal Oxide)
- **Vgs(th) (Max) @ Id:** 1.2V @ 250µA