# GSEWT5B150
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** GSEWT5B150
- **Manufacturer:** Good-Ark Semiconductor
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** TVS - Diodes
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/gsewt5b150
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/gsewt5b150#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/47/86/-G/4786-GSEWT5B150DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Bidirectional Channels:** 1
- **Capacitance @ Frequency:** 15pF @ 1MHz
- **Current:** 9.4A (8/20碌s)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C (TJ)
- **Power:** 150W
- **Power Line Protection:** No
- **Supplier Device Package:** SOD-882
- **Type:** Zener
- **Voltage:** 18.6V