# GSA75AA120
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** GSA75AA120
- **Manufacturer:** SanRex Corporation
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - IGBTs - Modules
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/gsa75aa120
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/gsa75aa120#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Configuration:** Single
- **Current:** 75 A
- **Input:** DC
- **Input Capacitance (Cies) @ Vce:** 5500 pF @ 10 V
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **NTC Thermistor:** No
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 150°C (TJ)
- **Power:** 500 W
- **Supplier Device Package:** SOT-227
- **Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:** 3.9V @ 15V, 75A
- **Voltage:** 1200 V