# GS8673ED36BGK-675I
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** GS8673ED36BGK-675I
- **Manufacturer:** GSI Technology Inc.
- **Category:** Memory
- **Subcategory:** Memory
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/gs8673ed36bgk-675i
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/gs8673ed36bgk-675i#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Clock Frequency:** 675 MHz
- **Memory Format:** SRAM
- **Memory Interface:** Parallel
- **Memory Organization:** 2M x 36
- **Memory Size:** 72Mbit
- **Memory Type:** Volatile
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 100°C (TJ)
- **Supplier Device Package:** 260-BGA (22x14)
- **Technology:** SRAM - Quad Port, Synchronous
- **Voltage:** 1.3V ~ 1.4V