# GS8640Z18GT-167IV
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** GS8640Z18GT-167IV
- **Manufacturer:** GSI Technology Inc.
- **Category:** Memory
- **Subcategory:** Memory
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/gs8640z18gt-167iv
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/gs8640z18gt-167iv#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Clock Frequency:** 167 MHz
- **Memory Format:** SRAM
- **Memory Interface:** Parallel
- **Memory Organization:** 4M x 18
- **Memory Size:** 72Mbit
- **Memory Type:** Volatile
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (TA)
- **Supplier Device Package:** 100-TQFP (20x14)
- **Technology:** SRAM - Synchronous, ZBT
- **Voltage:** 1.7V ~ 2V, 2.3V ~ 2.7V