# GS8256436GD-200IV
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** GS8256436GD-200IV
- **Manufacturer:** GSI Technology Inc.
- **Category:** Memory
- **Subcategory:** Memory
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/gs8256436gd-200iv
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/gs8256436gd-200iv#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Clock Frequency:** 200 MHz
- **Memory Format:** SRAM
- **Memory Interface:** Parallel
- **Memory Organization:** 8M x 36
- **Memory Size:** 288Mbit
- **Memory Type:** Volatile
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 100°C (TJ)
- **Supplier Device Package:** 165-FPBGA (15x13)
- **Technology:** SRAM - Synchronous, Standard
- **Voltage:** 1.7V ~ 2V, 2.3V ~ 2.7V