# GS25A24-P1J
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** GS25A24-P1J
- **Manufacturer:** Mean Well USA
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Desktop, Wall Adapters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/gs25a24-p1j
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/gs25a24-p1j#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** CB, CCC, CE, cULus, EAC, FCC, GS, TUV
- **Cord Length:** 72" (1.83m)
- **Current:** 1.04A
- **Efficiency:** Level V
- **Form:** Desktop (Class I)
- **Input Connector:** IEC 320-C14
- **Input Type:** Cord (Sold Separately)
- **No Load Power Consumption:** 300mW (Max)
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 50°C
- **Output Connector:** Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
- **Polarization:** Positive Center
- **Power (Watts):** 25 W
- **Region Utilized:** International
- **Size:** 3.66" L x 2.13" W x 1.42" H (93.0mm x 54.0mm x 36.0mm)
- **Standard Number:** 60950-1
- **Voltage:** 24V