# GS2004HE-AU_R1_000A1
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** GS2004HE-AU_R1_000A1
- **Manufacturer:** PANJIT
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Rectifiers - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/gs2004he-au-r1-000a1
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/gs2004he-au-r1-000a1#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance @ Vr, F:** 12pF @ 4V, 1MHz
- **Current:** 2A
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C
- **Speed:** Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
- **Supplier Device Package:** SOD-123HE
- **Technology:** Standard
- **Voltage:** 1.1 V @ 2 A