# GRP604543-3.7V-1050MAH
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** GRP604543-3.7V-1050MAH
- **Manufacturer:** Grepow Inc.
- **Category:** Battery Products
- **Subcategory:** Batteries Rechargeable (Secondary)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/grp604543-3-7v-1050mah
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/grp604543-3-7v-1050mah#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Battery Chemistry:** Lithium Polymer
- **Capacity:** 1.05Ah
- **Size:** 1.68" L x 1.77" W x 0.24" H (42.7mm x 45.0mm x 6.0mm)
- **Voltage:** 3.7 V