# GRP483535-3.8V-545MAH
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** GRP483535-3.8V-545MAH
- **Manufacturer:** Grepow Inc.
- **Category:** Battery Products
- **Subcategory:** Batteries Rechargeable (Secondary)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/grp483535-3-8v-545mah
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/grp483535-3-8v-545mah#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Battery Chemistry:** Lithium Polymer
- **Capacity:** 545mAh
- **Size:** 1.32" L x 1.38" W x 0.19" H (33.5mm x 35.0mm x 4.8mm)
- **Voltage:** 3.8 V