# GRP402425-3.8V-225MAH
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** GRP402425-3.8V-225MAH
- **Manufacturer:** Grepow Inc.
- **Category:** Battery Products
- **Subcategory:** Batteries Rechargeable (Secondary)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/grp402425-3-8v-225mah
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/grp402425-3-8v-225mah#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Battery Chemistry:** Lithium Polymer
- **Capacity:** 225mAh
- **Size:** 0.99" L x 0.95" W x 0.16" H (25.1mm x 24.2mm x 4.1mm)
- **Voltage:** 3.8 V