# GRM42A7U3F390JW31L
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** GRM42A7U3F390JW31L
- **Manufacturer:** Murata Manufacturing Co., Ltd.
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/grm42a7u3f390jw31l
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/grm42a7u3f390jw31l#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/49/0-/43/490-4306-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 39 pF
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.177" L x 0.079" W (4.50mm x 2.00mm)
- **Temperature Coefficient:** U2J
- **Thickness (Max):** 0.039" (1.00mm)
- **Tolerance:** 卤5%
- **Voltage:** 3150V (3.15kV)