# GRM32RR71E225MC01L
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** GRM32RR71E225MC01L
- **Manufacturer:** Murata Manufacturing Co., Ltd.
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/grm32rr71e225mc01l
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/grm32rr71e225mc01l#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/49/0-/34/490-3405-6-ND.pdf
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 2.2 碌F
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
- **Temperature Coefficient:** X7R
- **Thickness (Max):** 0.079" (2.00mm)
- **Tolerance:** 卤20%
- **Voltage:** 25V