# GRM32ER60G227ME05L
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** GRM32ER60G227ME05L
- **Manufacturer:** Murata Manufacturing Co., Ltd.
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/grm32er60g227me05l
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/grm32er60g227me05l#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/49/0-/53/490-5314-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 220 碌F
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 85°C
- **Size:** 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
- **Temperature Coefficient:** X5R
- **Thickness (Max):** 0.110" (2.80mm)
- **Tolerance:** 卤20%
- **Voltage:** 4V