# GRM31CR71A226ME15K
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** GRM31CR71A226ME15K
- **Manufacturer:** Murata Manufacturing Co., Ltd.
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/grm31cr71a226me15k
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/grm31cr71a226me15k#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/49/0-/65/490-6516-6-ND.pdf
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 22 碌F
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
- **Temperature Coefficient:** X7R
- **Thickness (Max):** 0.071" (1.80mm)
- **Tolerance:** 卤20%
- **Voltage:** 10V