# GRM188C80J106MEA6J
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** GRM188C80J106MEA6J
- **Manufacturer:** Murata Manufacturing Co., Ltd.
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/grm188c80j106mea6j
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/grm188c80j106mea6j#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 10 碌F
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 105°C
- **Size:** 0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.80mm)
- **Temperature Coefficient:** X6S
- **Thickness (Max):** 0.037" (0.95mm)
- **Tolerance:** 卤20%
- **Voltage:** 6.3V