# GRM1885C1H182JA01J
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** GRM1885C1H182JA01J
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/grm1885c1h182ja01j
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/grm1885c1h182ja01j#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/49/0-/63/490-6380-6-ND.pdf
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 1800 pF
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
- **Temperature Coefficient:** C0G, NP0
- **Thickness (Max):** 0.035" (0.90mm)
- **Tolerance:** 卤5%
- **Voltage:** 50V