# GRM033R61C223KE84D
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** GRM033R61C223KE84D
- **Manufacturer:** Murata Manufacturing Co., Ltd.
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/grm033r61c223ke84d
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/grm033r61c223ke84d#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/49/0-/72/490-7225-6-ND.pdf
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 0.022 碌F
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 85°C
- **Size:** 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
- **Temperature Coefficient:** X5R
- **Thickness (Max):** 0.013" (0.33mm)
- **Tolerance:** 卤10%
- **Voltage:** 16V