# GRM033F51A103ZD01D
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** GRM033F51A103ZD01D
- **Manufacturer:** Murata Manufacturing Co., Ltd.
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/grm033f51a103zd01d
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/grm033f51a103zd01d#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/49/0-/18/490-1879-6-ND.pdf
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 10000 pF
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC
- **Operating Temperature:** -30°C ~ 85°C
- **Size:** 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
- **Temperature Coefficient:** Y5V (F)
- **Thickness (Max):** 0.013" (0.33mm)
- **Tolerance:** -20%, +80%
- **Voltage:** 10V