# GRM0225C1E7R7DDAEL
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** GRM0225C1E7R7DDAEL
- **Manufacturer:** Murata Manufacturing Co., Ltd.
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/grm0225c1e7r7ddael
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/grm0225c1e7r7ddael#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 7.7 pF
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
- **Temperature Coefficient:** C0G, NP0
- **Thickness (Max):** 0.009" (0.22mm)
- **Tolerance:** 卤0.5pF
- **Voltage:** 25V