# GRJ32DC72A475KE11L
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** GRJ32DC72A475KE11L
- **Manufacturer:** Murata Manufacturing Co., Ltd.
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/grj32dc72a475ke11l
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/grj32dc72a475ke11l#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Boardflex Sensitive
- **Capacitance:** 4.7 碌F
- **Features:** Soft Termination
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
- **Temperature Coefficient:** X7S
- **Thickness (Max):** 0.091" (2.30mm)
- **Tolerance:** 卤10%
- **Voltage:** 100V