# GRD1100091PA
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** GRD1100091PA
- **Manufacturer:** Essentra Components
- **Category:** Cables, Wires - Management
- **Subcategory:** Bushings, Grommets
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/grd1100091pa
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/grd1100091pa#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/99/97/1299977-RPC6090-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Bushing, Grommet Type:** Grommet
- **Color:** Black
- **Diameter:** 0.750" (19.05mm)
- **For Use With:** Cable, Wires
- **Material:** Poly-Vinyl Chloride (PVC)
- **Material Flammability Rating:** UL94 HB
- **Panel Cutout Dimensions:** Circular - 1.000" (25.40mm)
- **Panel Thickness:** 0.090" (2.29mm)