# GQM22M5C2H3R3BB01L
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** GQM22M5C2H3R3BB01L
- **Manufacturer:** Murata Manufacturing Co., Ltd.
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/gqm22m5c2h3r3bb01l
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/gqm22m5c2h3r3bb01l#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/49/0-/85/490-8587-6-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/49/0-/55/490-5502-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** RF, Microwave, High Frequency
- **Capacitance:** 3.3 pF
- **Features:** High Q, Low Loss
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.110" L x 0.110" W (2.80mm x 2.80mm)
- **Temperature Coefficient:** C0G, NP0
- **Thickness (Max):** 0.053" (1.35mm)
- **Tolerance:** 卤0.1pF
- **Voltage:** 500V