# GQM1875C2E120GB12D
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** GQM1875C2E120GB12D
- **Manufacturer:** Murata Manufacturing Co., Ltd.
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/gqm1875c2e120gb12d
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/gqm1875c2e120gb12d#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/49/0-/81/490-8120-6-ND.pdf
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** RF, Microwave, High Frequency
- **Capacitance:** 12 pF
- **Features:** High Q, Low Loss
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
- **Temperature Coefficient:** C0G, NP0
- **Thickness (Max):** 0.031" (0.80mm)
- **Tolerance:** 卤2%
- **Voltage:** 250V