# GQL16000
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** GQL16000
- **Manufacturer:** Sprague-Goodman
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Trimmers, Variable Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/gql16000
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/gql16000#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/22/97/58/2297586-SG9240-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Adjustment Type:** Side
- **Capacitance Range:** 0.8 ~ 16pF
- **Dielectric Material:** Quartz
- **Features:** Sealed
- **Height:** 1.953" (49.61mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C
- **Q @ Freq:** 1500 @ 20MHz
- **Size:** 0.312" Dia (7.92mm)
- **Voltage:** 1250 V