# GPTGP7000ULM-0.060-02-0808
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** GPTGP7000ULM-0.060-02-0808
- **Manufacturer:** Bergquist
- **Category:** Thermal
- **Subcategory:** Pads, Sheets
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/gptgp7000ulm-0-060-02-0808
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/gptgp7000ulm-0-060-02-0808#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Adhesive:** Tacky - Both Sides
- **Color:** Gray
- **Material:** Silicone
- **Outline:** 203.20mm x 203.20mm
- **Shape:** Square
- **Thermal Conductivity:** 7.0W/m-K
- **Thickness:** 0.0600" (1.524mm)