# GPI040A060MN-FD
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** GPI040A060MN-FD
- **Manufacturer:** SemiQ
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - IGBTs - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/gpi040a060mn-fd
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/gpi040a060mn-fd#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 80 A
- **Gate Charge:** 173 nC
- **IGBT Type:** Trench Field Stop
- **Input Type:** Standard
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C (TJ)
- **Power:** 231 W
- **Reverse Recovery Time (trr):** 60 ns
- **Supplier Device Package:** TO-3PN
- **Switching Energy:** 1.46mJ (on), 540µJ (off)
- **Td (on:** 35ns/85ns
- **Test Condition:** 400V, 40A, 5Ohm, 15V
- **Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:** 2.3V @ 15V, 40A
- **Voltage:** 600 V