# GPA060A060MN-FD
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** GPA060A060MN-FD
- **Manufacturer:** SemiQ
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - IGBTs - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/gpa060a060mn-fd
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/gpa060a060mn-fd#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 120 A
- **Gate Charge:** 225 nC
- **IGBT Type:** Trench Field Stop
- **Input Type:** Standard
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C (TJ)
- **Power:** 347 W
- **Reverse Recovery Time (trr):** 140 ns
- **Supplier Device Package:** TO-3PN
- **Switching Energy:** 2.66mJ (on), 1.53mJ (off)
- **Td (on:** 45ns/150ns
- **Test Condition:** 400V, 60A, 10Ohm, 15V
- **Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:** 2.3V @ 15V, 60A
- **Voltage:** 600 V