# GPA040A120MN-FD
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** GPA040A120MN-FD
- **Manufacturer:** SemiQ
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - IGBTs - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/gpa040a120mn-fd
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/gpa040a120mn-fd#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 80 A
- **Gate Charge:** 480 nC
- **IGBT Type:** Trench Field Stop
- **Input Type:** Standard
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C (TJ)
- **Power:** 480 W
- **Reverse Recovery Time (trr):** 200 ns
- **Supplier Device Package:** TO-3PN
- **Switching Energy:** 5.3mJ (on), 1.1mJ (off)
- **Td (on:** 55ns/200ns
- **Test Condition:** 600V, 40A, 5Ohm, 15V
- **Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:** 2.6V @ 15V, 40A
- **Voltage:** 1200 V