# GPA030A135MN-FDR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** GPA030A135MN-FDR
- **Manufacturer:** SemiQ
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - IGBTs - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/gpa030a135mn-fdr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/gpa030a135mn-fdr#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 60 A
- **Gate Charge:** 300 nC
- **IGBT Type:** Trench Field Stop
- **Input Type:** Standard
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C (TJ)
- **Power:** 329 W
- **Reverse Recovery Time (trr):** 450 ns
- **Supplier Device Package:** TO-3PN
- **Switching Energy:** 4.4mJ (on), 1.18mJ (off)
- **Td (on:** 30ns/145ns
- **Test Condition:** 600V, 30A, 5Ohm, 15V
- **Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:** 2.4V @ 15V, 30A
- **Voltage:** 1350 V