# GPA030A120I-FD
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** GPA030A120I-FD
- **Manufacturer:** SemiQ
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - IGBTs - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/gpa030a120i-fd
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/gpa030a120i-fd#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 60 A
- **Gate Charge:** 330 nC
- **IGBT Type:** Trench Field Stop
- **Input Type:** Standard
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C (TJ)
- **Power:** 329 W
- **Reverse Recovery Time (trr):** 450 ns
- **Supplier Device Package:** TO-247
- **Switching Energy:** 4.5mJ (on), 850µJ (off)
- **Td (on:** 40ns/245ns
- **Test Condition:** 600V, 30A, 10Ohm, 15V
- **Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:** 2.5V @ 15V, 30A
- **Voltage:** 1200 V