# GPA015A120MN-ND
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** GPA015A120MN-ND
- **Manufacturer:** SemiQ
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - IGBTs - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/gpa015a120mn-nd
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/gpa015a120mn-nd#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 30 A
- **Gate Charge:** 210 nC
- **IGBT Type:** NPT and Trench
- **Input Type:** Standard
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C (TJ)
- **Power:** 212 W
- **Reverse Recovery Time (trr):** 320 ns
- **Supplier Device Package:** TO-3PN
- **Switching Energy:** 1.61mJ (on), 530µJ (off)
- **Td (on:** 25ns/166ns
- **Test Condition:** 600V, 15A, 10Ohm, 15V
- **Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:** 2.5V @ 15V, 15A
- **Voltage:** 1200 V