# GP55-4320-FBW
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** GP55-4320-FBW
- **Manufacturer:** RCD Components
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Through Hole Resistors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/gp55-4320-fbw
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/gp55-4320-fbw#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Metal Film
- **Features:** Moisture Resistant
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 160°C
- **Power (Watts):** 0.25W, 1/4W
- **Resistance:** 432 Ω
- **Size:** 0.091" Dia x 0.248" L (2.30mm x 6.30mm)
- **Supplier Device Package:** Axial
- **Temperature Coefficient:** 100ppm/°C
- **Tolerance:** ±1%