# GP5000S35-0.125-02-0816
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** GP5000S35-0.125-02-0816
- **Manufacturer:** Bergquist
- **Category:** Thermal
- **Subcategory:** Pads, Sheets
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/gp5000s35-0-125-02-0816
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/gp5000s35-0-125-02-0816#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Adhesive:** Tacky - Both Sides
- **Backing, Carrier:** Fiberglass
- **Color:** Green
- **Material:** Polymer
- **Outline:** 406.40mm x 203.20mm
- **Shape:** Rectangular
- **Thermal Conductivity:** 5.0W/m-K
- **Thickness:** 0.125" (3.18mm)