# GP3D030A065B
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** GP3D030A065B
- **Manufacturer:** SemiQ
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Rectifiers - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/gp3d030a065b
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/gp3d030a065b#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/81/38/45/8138459-1560-1243-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance @ Vr, F:** 1247pF @ 1V, 1MHz
- **Current:** 30A
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 175°C
- **Reverse Recovery Time (trr):** 0 ns
- **Speed:** No Recovery Time > 500mA (Io)
- **Supplier Device Package:** TO-247-2
- **Technology:** SiC (Silicon Carbide) Schottky
- **Voltage:** 1.65 V @ 30 A