# GP2T040A120H
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** GP2T040A120H
- **Manufacturer:** SemiQ
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - FETs, MOSFETs - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/gp2t040a120h
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/gp2t040a120h#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 63A (Tc)
- **Drain to Source Voltage (Vdss):** 1200 V
- **Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):** 20V
- **FET Type:** N-Channel
- **Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:** 118 nC @ 20 V
- **Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:** 3192 pF @ 1000 V
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 175°C (TJ)
- **Power Dissipation (Max):** 322W (Tc)
- **Rds On (Max) @ Id, Vgs:** 52mOhm @ 40A, 20V
- **Supplier Device Package:** TO-247-4
- **Technology:** SiCFET (Silicon Carbide)
- **Vgs (Max):** +25V, -10V
- **Vgs(th) (Max) @ Id:** 4V @ 10mA