# GMR320HJCFAR100
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** GMR320HJCFAR100
- **Manufacturer:** ROHM Semiconductor
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Chip Resistor - Surface Mount
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/gmr320hjcfar100
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/gmr320hjcfar100#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/51/1-/16/511-1687-6-ND.pdf
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Metal Element
- **Features:** Current Sense
- **Height:** 0.022" (0.55mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -65°C ~ 170°C
- **Power (Watts):** 10W
- **Resistance:** 100 mΩ
- **Size:** 0.280" L x 0.165" W (7.10mm x 4.20mm)
- **Supplier Device Package:** 2817
- **Temperature Coefficient:** ±25ppm/°C
- **Tolerance:** ±1%