Part Number: GMC55X7R106K100NT Manufacturer: Cal-Chip Electronics Category: Capacitors Subcategory: Ceramic Capacitors Product URL: https://distyparts.com/product/gmc55x7r106k100nt RFQ URL: https://distyparts.com/product/gmc55x7r106k100nt#rfq Image URL: https://static.distyparts.com/disty-files/images/14/61/50/1461505-2571-GMC10X5R155K16NTTR-ND.jpg Summary: GMC55X7R106K100NT is an electronic component listed on DistyParts. This part is manufactured by Cal-Chip Electronics and is available through multiple distributors. Buyers can review stock availability, pricing, technical specifications, media, and datasheet information, then submit an RFQ from the product page. Description: GMC55X7R106K100NT is a ceramic capacitors from Cal-Chip Electronics. DistyParts aggregates this part with supplier inventory, pricing visibility, technical attributes, and procurement support for buyers searching electronic components and distributor stock. Specifications: Applications: General Purpose Capacitance: 10 碌F Mounting Type: Surface Mount, MLCC Operating Temperature: -55°C ~ 125°C Size: 0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm) Temperature Coefficient: X7R Thickness (Max): 0.138" (3.50mm) Tolerance: 卤10% Voltage: 100V Distributor Offers: Inventory Summary: Distributor Count: 0 Total Stock: 0 Pricing Available: No Datasheet Available: No Image Available: Yes Specifications Available: Yes Related Pages: Manufacturer Page: https://distyparts.com/manufacturer/cal-chip-electronics Category Page: https://distyparts.com/category/capacitors/ceramic-capacitors Canonical URL: https://distyparts.com/product/gmc55x7r106k100nt