# GMC55X7R106K100NT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** GMC55X7R106K100NT
- **Manufacturer:** Cal-Chip Electronics
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/gmc55x7r106k100nt
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/gmc55x7r106k100nt#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 10 碌F
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
- **Temperature Coefficient:** X7R
- **Thickness (Max):** 0.138" (3.50mm)
- **Tolerance:** 卤10%
- **Voltage:** 100V