# GMC45CG153G50NT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** GMC45CG153G50NT
- **Manufacturer:** Cal-Chip Electronics
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/gmc45cg153g50nt
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/gmc45cg153g50nt#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 0.015 碌F
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.177" L x 0.248" W (4.50mm x 6.30mm)
- **Temperature Coefficient:** C0G, NP0
- **Thickness (Max):** 0.087" (2.20mm)
- **Tolerance:** 卤2%
- **Voltage:** 50V