# GMC43Z5U224Z50NT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** GMC43Z5U224Z50NT
- **Manufacturer:** Cal-Chip Electronics
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/gmc43z5u224z50nt
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/gmc43z5u224z50nt#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 0.22 碌F
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC
- **Operating Temperature:** 10°C ~ 85°C
- **Size:** 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
- **Temperature Coefficient:** Z5U
- **Thickness (Max):** 0.118" (3.00mm)
- **Tolerance:** -20%, +80%
- **Voltage:** 50V