# GMC32Y5V105Z50NT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** GMC32Y5V105Z50NT
- **Manufacturer:** Cal-Chip Electronics
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/gmc32y5v105z50nt
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/gmc32y5v105z50nt#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 1 碌F
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC
- **Operating Temperature:** -30°C ~ 85°C
- **Size:** 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
- **Temperature Coefficient:** Y5V (F)
- **Thickness (Max):** 0.110" (2.80mm)
- **Tolerance:** -20%, +80%
- **Voltage:** 50V