# GMC31CG103G25NT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** GMC31CG103G25NT
- **Manufacturer:** Cal-Chip Electronics
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/gmc31cg103g25nt
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/gmc31cg103g25nt#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 10000 pF
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
- **Temperature Coefficient:** C0G, NP0
- **Thickness (Max):** 0.055" (1.40mm)
- **Tolerance:** 卤2%
- **Voltage:** 25V