# GMC21Y5V334Z16NT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** GMC21Y5V334Z16NT
- **Manufacturer:** Cal-Chip Electronics
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/gmc21y5v334z16nt
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/gmc21y5v334z16nt#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 0.33 碌F
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC
- **Operating Temperature:** -30°C ~ 85°C
- **Size:** 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
- **Temperature Coefficient:** Y5V (F)
- **Thickness (Max):** 0.059" (1.50mm)
- **Tolerance:** -20%, +80%
- **Voltage:** 16V